Telefon

050-2481472 | 43-670-3080038+

E-Mail

rat82@icloud.com

שעות פעילות

-שני עד חמישי : 8:30-18:30

ברכה והקדמה

“טיפול קוגניטיבי התנהגותי (באנגלית: CBT: Cognitive Behavioral Therapy) מטפל במגוון בעיות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות בכך שהוא מתמקד בחלק הקוגניציה (cognitive), ההתנהגות (behavioral) והרגשות של המטופל.
הנחת הבסיס היא כי קיימים יחסי גומלין דו סטריים בין שלושת המישורים. כתוצאה מכך, המישור הרגשי תלוי במידה רבה בשני המישורים האחרים. כלומר: מושפע מהקוגניציה וההתנהגות. בנוסף, תהליכים קוגניטיביים נרכשים בין השאר, בתהליכי למידה הדומים ללמידה ההתנהגותית.

רוב הטיפולים מתמקדים במחשבות, התנהגויות, רגשות ותחושות. בחינה שלהן בסיטואציות שונות, הכרתן, וניתוח יחסי הגומלין בניהם. בטיפול מעודדים היזכרות רגשית בסיטואציות מהעבר וההווה, העלאת מחשבות האוטומטיות וזיהוין, עיבוד רגשי שלאחריו תתבצע בחינה של המחשבות ומידת הרציונליות והפונקציונליות שלהן עבור המטופל.
מטרת הטיפול היא לסייע למטופל לזהות, לבחון ולאתגר מחשבות ואמונות בקשר לעצמו, לעולם ולאחרים ובקשר לעתיד, שגרמו לרגשות לא נעימים ולתגובות והתנהגויות לא פונקציונליות.

cognitive_behavioral_therapy_framework_at_trio_psychologyשיטת ה – CBT כוללת בתוכה כמרכיב מרכזי גם את החלק ההתנהגותי (behavioral), שמהווה את הצלע השנייה של הגישה. בהתאם לכך, בטיפול CBT נדגיש גם את היישום המעשי ותרגול התנהגות חלופית . לעיתים שינוי התנהגות, גם ללא הבנת עיוותי החשיבה בקוגניציות, עשוי להיות מספק ליצירת השינוי.
במצבים אשר זוהו כמעוררי חרדה עבור המטופל יעשה “טיפול בחשיפה”, במסגרתו יחשף המטופל, בהדרגה ובפיקוח, למצבים אשר זוהו אצלו כמעוררי חרדה. המטופל יקבל כלים וירכוש טכניקות בכדי ללמוד לשלוט בחרדה ולהתמודד עם המצבים המובילים אליה (כגון: : תרגילי חשיבה, תרגול נשימות והרפיה). המטופל יתנסה במטלות בבית ויתרגל מחשבות והתנהגויות חדשות.

למרות שלעתים קרובות אנו לא יכולים לשנות את האירועים בחיינו, אנחנו יכולים לשנות את האופן שבו אנו מגיבים לאותם האירועים ואנחנו יכולים ללמוד כיצד לנהל את מצב הרוח שלנו. שיטת ה – CBT מאמינה ביכולתו וכוחו של האדם לעשות שינוי במצבו . אדם שחווה בעברו טראומה, יוכל עפ”י שיטה זו לתת לה פרשנות שלילית שתשפיע על הרגשתו ותגובתו, אך מאידך יוכל לתעל את הטראומה לכיוון אחר. לתת פרשנות שונה לחייו ולאופן בו הוא מנבא את עתידו, ויכולת הבחירה של האדם – היא בידו! ונתונה לשינוי!

טיפול CBT למעשה מורכב ממגוון רחב מאד של פרוטוקולים טיפוליים לבעיות שונות ומגוונות.
טיפול CBT מתאים לטיפול בפרט, בזוג ובמשפחה. הטיפול מיושם ככלי לפתרון בעיות מגוונות, בסביבות טיפוליות שונות כגון: מרפאות, מסגרות חינוכיות, מסגרות שיקומיות , מרכזי הדרכת הורים ועוד.

innercriticglovepuppetsטיפול CBT הינו הטיפול הפסיכותרפויטי היחיד שיעילותו הוכחה מחקרית (כולל מרכיבי הגישה), ולו שנים רבות של הצלחה קלינית מוכחת. הטיפול המשולב הוכח במיוחד כיעיל בטיפול בהפרעות חרדה שונות, בדיכאון ובהפרעות אכילה.
טיפול CBT הוא הטיפול המומלץ לטיפול ע”י ארגון הבריאות העולמי.

שיטות הטיפול יעשו בהתאמה אישית למטופל, לקשייו והעדפותיו.
שיטות הטיפול יכללו הדרכה פסיכולוגית על הבעיה, מקורות הבעיה ודרכי הפתרון,
ניטור ומעקב עצמיים,
טיפול בעיוותי חשיבה, והבנייה קוגניטיבית מחודשת (בחינת המחשבות והמידה בה הן משרתות את המטופל או פוגעות בו ובאיכות חייו ושינוי שלהן).
חשיפה הדרגתית ומבוקרת במציאות ובדמיון,
אימון בכישורים חברתיים,
שיטות של שליטה עצמית אקטיבית ופסיבית,
הקהיה שיטתית, משולבת בהרפיה על ידי היפנוזה וחשיפה הדרגתית לגורם המאיים (השיטה פותחה על ידי ג’וזף וולף בעיקר עבור בעיות חרדה).
כלכלת אסימונים,
משחקי תפקידים,
טכניקות הרפיה, ועוד”

מצוטט ובאדיבות מאתר CBT ISRAEL
www,cbtisrael,com

מאמרים מומלצים

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

EnglishGermanHebrew
רותם אביטוב, פסיכולוג בעיר נתניה

  לפרטים נוספים חייגו: 050-2481472
  או שלחו פרטים בטופס ואחזור אליכם

  Contact
  Lass uns über dich reden
  43-670-3080038+
  Visit us
  Nickelgasse 1, Wien 1020
  We are on social
  Schreiben Sie mir und spüren Sie den Unterschied
  E-Mail Formular